Choď na obsah Choď na menu
 


Čaká ťa nástup do novej školy? Totálne noví ľudia, neznáma pôda... Idú z toho zimomriavky, ale je jasné, že chceš urobiť čo najlepší dojem. Ako zapadneš do kolektívu? Ako sa staneš obľúbeným v novej triede, alebo dokonca triednou star? Tu sú moje rady!

1. Zo začiatku sa drž trochu v ústraní. Nesnaž sa stať okamžite idolom. Radšej chvíľku počkaj, pozoruj spolužiakov okolo seba a ich správanie, spoznávaj ich, zatrieďuj a analyzuj. Odpozeraj, aké majú slabiny, a v čom, naopak, vynikajú, čo majú a čo nemajú radi. Môže sa ti to neskôr skvele hodiť. Budeš vedieť, na koho sa obrátiť o pomoc, vedľa koho si je najlepšie sadnúť na písomku z matiky, s kým sa oplatí vyraziť v piatok večer von, komu sa môžeš zdôveriť a nestrelíš vedľa!

2. Neprezrádzaj o sebe veľa. Nemusíš hneď v prvý týždeň školy na seba bonznúť všetko, na čo si spomenieš. Zahaľ sa aspoň trochu do tajomstva, a tým svoje okolie nabudíš, aby ťa viac spoznávalo a aby sa o teba zaujímalo. Keď na seba hneď prezradíš všetko, neskôr nemáš čím prekvapiť a šokovať a staneš sa pre ostatných nezaujímavá!

3. Správaj sa priateľsky. Hoci ťa možno poriadne stresuje to kvantum nových tvári, snaž sa pôsobiť uvolnene a priateľsky. Daj sa do reči s každým, hoci na prvý pohľad pôsobí nesympaticky. Nikdy nevieš, kto sa z neho vykľuje. Buď otvorená a komunikatívna a daj šancu každému. Až neskôr si vyber, kto ti sadne viac, kto menej a s kým nadviažeš bližší vzťah!

4. Nerob zo seba namyslenca. Ak nechceš byť za totálneho snoba, alebo namyslenú kravu, veci typu - koľko zarábajú tvoji rodičia alebo aké handry si môžeš kúpiť, si nechaj pre seba. To všetko pôsobí ako chvastanie a málokomu je to po chuti. Navyše, prestíž si tým nijako extra nezvýšiš, jedine môžeš v niekom vyvolať závisť a začne ťa ohovárať - a to snáď nepotrebuješ!

5. Pomôž, ale nenechaj sa využívať. Ak ťa niekto poprosí o pomoc, chce si požičať knihu alebo odfotiť poznámky a máte dobrý vzťah, nemáš dôvod povedať nie. Ale ak niekto od teba napríklad stále opisuje úlohy, to už hraničí s využívaním. Hoci si možno myslíš, že ak budeš každému vždy k dispozícií, staneš sa obľúbeným človekom, cesta k popularite tadiaľto nevedie!

6. Neohováraj druhých. Aj keď niekoho nemusíš, radšej si zahryzni do jazyka a neohováraj ho - nikdy nevieš, či náhodou osoba, s ktorou ohováraš svojho nepriateľa, na druhý deň neprebehne do opačného tábora. Navyše, nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe!

7. Stoj si za svojimi názormi. Ak si o niečom presvedčená, bojuj za svoju pravdu a nenechaj sa ovplyvňovať alebo manipulovať len preto, aby si zapadla. Každý má právo na svoj názor a tým, že budeš nekriticky preberať názory ostatných a meniť svoje postoje, určite rešpekt nezískaš!

8. Nauč sa povedať slovíčko NIE. Často radšej pritakáme, aby sme si druhú osobu nepohnevali. Povedať slovo NIE, keď niečo nechceš alebo s niečím nesúhlasíš, je preto umenie. Neboj sa, že ťa prestanú v triede uznávať, ak odmietneš niečo, čo ti je proti srsti. Ľudia si viac vážia osobnosti s vlastnou hlavou ako takých, ktorí vždy so všetkým súhlasia!

9. Nových kamošov si vyberaj opatrne. Hoci horíš nadšením, akí skvelí ľudia sú v tvojej novej triede, opatrnosť je namieste. Nevrhaj sa do nových kamarátstiev príliš rýchlo, daj si čas na rozmyslenie - radšej chvíľu počkaj a preveruj, kým sa odhodláš niekomu dôverovať a pustíš si ho k sebe blízko!

 

Obrázok